Historia klubu

                                

Popularną ,,Stalówkę” założył w sierpniu 1946 roku ówczesny dyrektor Fabryki Wyrobów Metalowych w Osowcu-Ludwik Panc. Wśród tych, którzy go wspomagali w zrealizowaniu jego pomysłu byli także Teofil Bul i Jan Cebula. Dzięki nim Stal przetrwała trudne początki swojej działalności. W późniejszych latach byli także inni prezesi, którzy starali się jak najlepiej wykonywać swoją pracę w klubie. Wśród nich byli m.in. Paweł Buchta i Artur Długosz. Pod koniec 2006 roku Prezesem klubu został Ireneusz Rachwalik. Funkcję tą sprawował do końca grudnia 2014 roku, kiedy to jego następcą został wybrany Michał Pazowski. W styczniu 2016 roku nastąpiła zmiana sternika klubu. Funkcję prezesa  zaczęła sprawować Anna Winiarska.

 Kilkadziesiąt lat temu, oprócz drużyny piłkarskiej, w klubie  istniały także sekcje: kolarska, szachowa i tenisa stołowego. Szczególnie ta ostatnia była mocna. Na początku swego istnienia drużyna Stali występowała na przemian w klasie B i C. W 1965 roku Stal pierwszy raz w historii klubu awansowała do A klasy i był to wtedy największy sukces klubu. Duży udział w tym sukcesie miał ówczesny trener Zenon Wolicki, a także kierownik drużyny Józef Kot. Zawodnicy Stali grali na tym szczeblu rozgrywkowym 7 lat. W późniejszych latach Stal grała znów w B klasie. Na kolejny sukces " Stalówka" musiała czekać  do 1992 roku. W tymże roku " Stalowcy"  zdobyli Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Opole. Tak naprawdę lata dziewięćdziesiąte przyniosły klubowi największe sukcesy.

W 1994 roku juniorzy Stali awansowali do II ligi wojewódzkiej, a drużynę prowadził duet trenerski – Zygmunt Gębski i Artur Długosz. Występowali w niej przez 6 sezonów. W 1996 roku seniorzy Stali pod wodzą młodego wówczas trenera Tomasza Jagieniaka awansowali do B klasy. W tym samym roku trampkarze Stali zajęli II miejsce na szczeblu Podokręgu Opole, trenerem drużyny był wówczas Robert Sobczyk. W 1999 roku Stal po 27 latach przerwy ponownie awansowała do A klasy. W 2000 roku Juniorzy Stali pod wodzą Roberta Sobczyka osiągnęli najlepszy wynik w historii klubu zajmując V miejsce w II lidze wojewódzkiej. Niestety 2 miesiące później drużynę wycofano z rozgrywek z powodu niżu demograficznego, jaki dotknął zespół Stali.

W sezonie 2000/2001 seniorzy Stali stoczyli heroiczny bój o ligę okręgową, ale w ostateczności przegrali go w końcówce sezonu z Rudatomem Kępa i zajęli II miejsce w tabeli. W 2004 roku juniorzy Stali ponownie awansowali do II ligi wojewódzkiej, a sztuki tej z drużyną dokonał Tomasz Długosz. W nagrodę za odniesiony sukces drużyna juniorów dostała szansę sprawdzenia się z rówieśnikami chorzowskiego Ruchu. Po emocjonującym i zaciętym widowisku młodzi zawodnicy Stali ulegli 1-3. W szeregach drużyny ze Śląska występował m.in. Łukasz Janoszka – uczestnik  mistrzostw świata do lat 20 w Kanadzie w 2006 roku, a obecnie zawodnik zespołu z najwyżej klasy rozgrywkowej w naszym kraju- Zagłębia Lubin.

W 2004 roku seniorzy Stali w niejasnych okolicznościach ponownie znaleźli się w B klasie. Pobyt w tej klasie nie trwał jednak zbyt długo, ponieważ Stal w 2005 roku ponownie awansowała do A klasy. W 2006 roku trampkarze Stali prowadzeni przez trenera Grzegorza Kielanowskiego wywalczyli awans do zreorganizowanej ligi wojewódzkiej trampkarzy, lecz w skutek braku odpowiedniej liczby zawodników zespół pozostał w tej samej klasie rozgrywkowej.

Sezon 2009/2010 okazał się historyczny w dziejach naszego klubu, albowiem Stal po raz pierwszy w historii wywalczyła awans do Ligi Okręgowej, a kolejny triumf z drużyną seniorów zapisał na swoje konto trener Tomasz Jagieniak.

W swoim debiutanckim sezonie w „okręgówce” „ Stalowcom” przyszło stoczyć ciężką walkę o utrzymanie się w tej klasie rozgrywkowej. Po rundzie jesiennej ze względów osobistych z posady szkoleniowca zespołu zrezygnował Tomasz Jagieniak, który zapewne zapisał się złotymi zgłoskami w historii klubu ze stadionu przy ul. Dworcowej, świętując z nim wiele sukcesów.

Następcy popularnego w środowisku piłkarskim „Gienka”, Markowi Mokrzyckiemu, udało się utrzymać Stal w lidze okręgowej, która zajęła ostatecznie 12 miejsce w 16 zespołowej stawce. Pomimo zrealizowania założenia jakim było utrzymanie się w lidze okręgowej, trener Mokrzycki zrezygnował z dalszego prowadzenia drużyny. Stery po nim objął 30-letni wówczas zawodnik drugoligowego MKS-u Kluczbork- Łukasz Ganowicz.

Pod jego wodzą Stal zajęła przed ostatnie miejsce w tabeli I grupy ligi okręgowej i tym samym po 2 latach gry na tym poziomie ponownie znalazła się w A klasie. Powrót w szeregi A klasy nie okazał się aż nadto bolesny, ponieważ „ Stalówka” w sezonie 2012/2013 zajęła 2 miejsce w tabeli, ustępując jedynie zespołowi LZS-u Kup, który wywalczył ponowny awans do „okręgówki”. Jednakże kolejny sezon okazał się już nieco słabszy w wykonaniu „ biało-niebieskich”. Po zdobyciu wicemistrzostwa A klasy kibice naszej drużyny mieli nadzieję na powrót do ligi okręgowej, lecz Stal zajmując na zakończenie sezonu 2013/2014 10 miejsce zapał kibiców znacznie ostudziła.

Ku uciesze swoich wiernych sympatyków , " Stalowcy" po 3 latach spędzonych w A klasie,  w sezonie 2014/2015 ponownie wstąpili w szeregi zespołów z klasy okręgowej  i tym samym wywalczyli drugi w niespełna 70-letniej historii klubu awans do "okręgówki", pozostawiając w pokonanym polu takie drużyny jak Start Jełowa, czy też rezerwy czwartoligowego TOR-u Dobrzeń Wlk w ramach rozgrywek 2 gr. A klasy.

Po wywalczeniu ponownej promocji do klasy okręgowej, w klubie mającym swoją siedzibę przy ul. Dworcowej w Osowcu doszło do kilku istotnych zmian. Na niespełna 4 tygodnie przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016 , z dalszego prowadzenia dr. seniorów zrezygnował Łukasz Ganowicz, a wraz z nim klub opuścili poszczególni zawodnicy. Nowym szkoleniowcem " Stalówki" został Mariusz Pasierski, który funkcję trenera objął na 2 tygodnie przed rozpoczęciem rozgrywek. Ruchy te znacznie skomplikowały ponowny start " biało-niebieskich" w "okręgówce". Poskładany naprędce zespół od początku edycji 2015/2016 miał problemy z nawiązaniem równorzędnej walki z rywalami z I gr. klasy okręgowej. Po zakończeniu rundy jesiennej , arcytrudnej misji uratowania Stali przed degradacją podjął się jej wieloletni zawodnik oraz trener drużyn młodzieżowych Tomasz Długosz, lecz i on napotykając podczas wiosny na różne problemy związane ze składem dr. seniorów, nie był w stanie uchronić " Stalówki" przed spadkiem. Ostatecznie Stal zakończyła sezon na ostatnim miejscu ze skromnym dorobkiem 10 pkt. i po raz drugi w swojej historii przełknąć musiała gorycz porażki związanej ze spadkiem do A klasy.

 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości